Project news
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

Мова освітнього процесу

Date: 2 січня о 12:01, Refreshed 18 березня о 18:40
Author: admin 0. 1.

РЕАЛІЗАЦІЯ НОРМ ЗАКОНУ УКРАЇНИ

«ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФУНКЦІОНУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

ЯК ДЕРЖАВНОЇ»

у Тернопільському фаховому коледжі харчових технологій і торгівлі

Мова освітнього процесу в закладі освіти – українська.

Правовий статус української мови визначено в Конституції України, у ст. 10 якої зазначено: «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України».

Врегулювання мовних відносин в Україні має місце в Законі «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

У статті 46. Мова освітнього процесу (витяг із Закону України «Про фахову передвищу освіту»)зафіксовано:

1.Мовою освітнього процесу в закладах фахової передвищої освіти є державна мова. Засади мовної політики в закладах фахової передвищої освіти визначаються Законом України «Про освіту».

2.Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття фахової передвищої освіти державною мовою в державних і комунальних закладах фахової передвищої освіти.

3.Заклади фахової передвищої освіти забезпечують обов’язкове вивчення державної мови в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність в обраній галузі з використанням державної мови.

Особам, які належать до корінних народів, національних меншин України, іноземцям та особам без громадянства створюються належні умови для вивчення державної мови.

4.Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської мови, у державних і комунальних закладах фахової передвищої освіти.

5.У закладах фахової передвищої освіти відповідно до освітньо-професійної програми можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома чи більше мовами – державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу, забезпечуючи при цьому здатність здобувачів фахової передвищої освіти продемонструвати результати навчання відповідної дисципліни державною мовою. Перелік іноземних мов, якими здійснюється викладання навчальних дисциплін, визначається закладом фахової передвищої освіти.

6.За бажанням здобувачів фахової передвищої освіти та за наявності відповідних умов заклади фахової передвищої освіти створюють можливості для вивчення ними мови корінного народу, національної меншини України як окремої дисципліни в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням цієї мови.

7.Для навчання іноземців, осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також осіб, які визнані біженцями в Україні, осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, осіб, яким надано статус закордонного українця, які перебувають в Україні на законних підставах, та здобувають фахову передвищу освіту за кошти фізичних або юридичних осіб, можуть створюватися окремі групи або розроблятися індивідуальні навчальні плани, що передбачають навчання іноземною мовою. При цьому заклади фахової передвищої освіти забезпечують вивчення такими особами державної мови як окремої навчальної дисципліни.

Відповідно і на виконання ст. 10. Конституції України, законів України «Про освіту» (ст. 1, 6, 7), «Про загальну середню освіту» (ст. 1, 5, 7), «Про фахову передвищу освіту» (ст. 46), з метою створення належних умов для вивчення, розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування національного патріотизму в коледжі здійснюється відповідна організаційна робота:

1.Усі учасники освітнього процесу під час занять, і в позанавчальний час дотримуються єдиного мовного режиму, спілкуючись виключно українською мовою.

2.Державною мовою здійснюється викладання всіх освітніх компонентів.

3.Українською мовою проводяться засідання педагогічної ради, загальні збори колективу, засідання циклових комісій, наради, семінари; друкуються тексти оголошень і повідомлень; наповнюється контент вебсторінки коледжу.

4.Державною мовою ведеться вся документація закладу освіти відповідно до Інструкції з ведення ділової документації.

5.Бібліотека коледжу забезпечує здобувачів освіти підручниками та посібниками з української мови та літератури, хрестоматіями й художніми текстами, а викладачів – періодичними фаховими виданнями, навчальними посібниками, монографіями тощо.

6.Викладачі коледжу систематично підвищують мовний рівень – проходять курси з підвищення кваліфікації.

7.Викладання української мови в коледжі забезпечують педагогічні працівники, які входять до циклової комісій соціально-гуманітарних дисциплін.

8.У кожному кабінеті закладу освіти обладнано куточки державної символіки з метою виховання шанобливого ставлення до державних символів України, почуття поваги до них, формування стійких навичок свідомого дотримання правил поведінки щодо державних символів у повсякденному житті, під час урочистих і офіційних заходів.

9.Українські народні мотиви мають місце в оформленні кабінету української мови та літератури.

10.Здобувачі освіти беруть активну участь в олімпіадах, мовно-літературних конкурсах: Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика, Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

11.Учасники освітнього процесу – активні учасники написання Всеукраїнського диктанту національної єдності.

12.Педагоги коледжу систематично організовують позааудиторну діяльність щодо популяризації української мови та літератури: проводять мовно-літературні заходи з нагоди Міжнародного дня грамотності, Дня української писемності та мови, Міжнародного дня рідної мови, конкурси читців української поезії та прози тощо.

Питання функціонування державної мови під час освітнього процесу залишається і надалі одним із найбільш пріоритетних напрямів освітнього процесу. Принципове значення для майбутнього української мови має національна свідомість та мовна гідність.

Норми закону України

«Про забезпечення функціонування української мови як державної»

-Конституція України, стаття 10

-Закон України «Про освіту», статті 1, 6, 7

-Закон України «Про загальну середню освіту», статті 1, 5, 7

-Закон України «Про фахову передвищу освіту», стаття 6

-Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», стаття 46

Розпорядження КМУ від 17.07.2019 №596-р «Про схвалення Стратегії популяризації української мови до 2030 року «Сильна мова - успішна держава»

ІНФОРМАЦІЙНО-ПРОСВІТНИЦЬКІ ЗАХОДИ

2023-2024 навчальний рік

2022-2023 навчальний рік

2022-2021 навчальний рік

Comments:
Only authorized users can leave comments.