ІСТОРИЧНИЙ ЕКСКУРС «МОВНА ІДЕНТИЧНІСТЬ: ЗМІНИ У СВІДОМОСТІ МОЛОДІ»
29 листопада у коледжі викладачка української мови Бобровська Т.А. провела виховний захід «Мовна ідентичність: зміни у свідомості молоді» для здобувачів освіти першого курсу групи 1-М-9/9.
На початку зустрічі присутні з’ясували значення таких понять як «ідентичність», «національна ідентичність», «мовна ідентичність». Тетяна Анатоліївна зазначила, що основним виявом національної ідентичності є мова. Цей складник національної ідентичності лінгвісти визначають іще як мовну ідентичність. Зрозуміло, що мовний та історичний складники національної ідентичності тісно пов’язані. Історичний складник національної ідентичності ґрунтується не лише на спільній історії, а й на пам’яті про неї, яка в широкому розумінні включає і пам’ять про історію своєї культури та історію рідної мови.
«Кожен народ обведений колом своєї мови», – сказав свого часу відомий український мовознавець, філософ Олександр Потебня. Власне, мова і є тим олівцем, який окреслює нас по периметру, визначаючи наше людське «я», світогляд і культуру.
Цікаві презентації підготували здобувачі освіти щодо важливості мовного питання у важкі часи воєнного стану, про мову, як символ єднання , чому зараз як ніколи важливо популяризувати українську культуру та мову.
Сьогодні українська мова переважає у соцмережах, значно зросла кількість україномовного контенту. Про процеси мовної трансформації свідчать такі факти: неофіційна цифра звучання україномовних пісень на радіо значно вища, за затверджену законодавством майже удвічі, за час повномасштабного вторгнення з’явилася значна кількість україномовних пісень на злободенні теми, в яких окреслено спільність переживань, підноситься почуття свободи, любові до своєї Батьківщини; чіткішими є й національно-культурні межі «свій»/«чужий»; наділення старих текстів новими смислами тощо.
Насамкінець зустрічі всі присутні прослухали пісні Квітки Цісик, Володимира Івасюка.
Викладач української мови Тетяна БОБРОВСЬКА