Запитуєте? Відповідаємо!
Коли настає
кримінальна відповідальність неповнолітніх?
За які види злочинів
настає кримінальна відповідальність?
Стаття 22. Вік, з якого може наставати кримінальна відповідальність
Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося шістнадцять років.
Особи, що вчинили злочини у віці від чотирнадцяти до шістнадцяти років, підлягають кримінальній відповідальності лише за умисне вбивство (статті 115-117), посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв'язку з діяльністю, пов'язаною з наданням правової допомоги, представника іноземної держави (статті 112, 348, 379, 400, 443), умисне тяжке тілесне ушкодження (стаття 121, частина третя статей 345, 346, 350, 377, 398), умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження (стаття 122, частина друга статей 345, 346, 350, 377, 398), диверсію (стаття 113), бандитизм (стаття 257), терористичний акт (стаття 258), захоплення заручників (статті 147 і 349), зґвалтування (стаття 152), сексуальне насильство (стаття 153), крадіжку (стаття 185, частина перша статей 262, 308), грабіж (статті 186, 262, 308), розбій (стаття 187, частина третя статей 262, 308), вимагання (статті 189, 262, 308), умисне знищення або пошкодження майна (частина друга статей 194, 347, 352, 378, частини друга та третя статті 399), пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів (стаття 277), угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна (стаття 278), незаконне заволодіння транспортним засобом (частини друга, третя статті 289), хуліганство (стаття 296).
З якого віку роботодавець
може приймати неповнолітнього на роботу?
Відповідно до ст. 188 КЗпП приймати на роботу без погодження з іншими особами можна працівників, які досягли 16 років. Прийняти на роботу 15-річного підлітка можна, додатково отримавши від одного з батьків (особи, яка їх замінює) письмову згоду. Також стаття 188 КЗпП допускає прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Куди звернутися,
якщо порушуються трудові права неповнолітніх?
У випадку порушення трудового законодавства, в першу чергу варто звернутись до Державної служби України з питань праці (Держпраці) , а також на телефон гарячоїлінії – 0800213103
У чому полягають особливості
адміністративної відповідальності неповнолітніх?
Досить поширеним серед адміністративних правопорушень неповнолітніх є дрібне хуліганство
Дуже часто воно чиниться в стані алкогольного сп'яніння. За дрібне хуліганство законом передбачається адміністративний арешт - позбавлення волі до 15 діб або накладання штрафу. Адміністративна відповідальність також наступає за пошкодження пам'яток історії та культури, а також за порушення правил охорони природи (наприклад, ловля риби в заборонених місцях). Адміністративна відповідальність також наступає за порушення правил пожежної безпеки (наприклад, паління в пожежнонебезпечних місцях).
Як захиститися від інтернет – шахраїв?
Якщо ви стали жертвою шахраїв в інтернеті, перше, що потрібно зробити – звернутися в поліцію. Зателефонуйте за номером 102 або вирушайте до найближчого відділку поліції.
Покарати інтернет шахрая в Україні можна за допомогою спеціального органу, який займається розслідуванням інтернет-злочинів. Це Департамент кіберполіції. Використовуючи новітні інформаційні технології, вони намагаються знайти афериста і передбачать покарання за дрібне шахрайство в інтернеті.
Департамент займається відстеженням хакерських атак; розслідуванням інтернет-шахрайства і іншим. Якщо інтернет магазин обдурив при покупці товарів, співробітники департаменту пояснять, як можна покарати шахраїв в інтернеті.
Не існує окремої статті за шахрайство в інтернеті кримінального кодексу України. Сучасні кіберзлочини потрапляють під 190 статтю КК України. Покарання за статтею за обман і розвод людей на гроші в інтернеті залежить від тяжкості злочину та інших обставин. Наприклад, зловмисник може бути засуджений до штрафу в розмірі до 50 неоподатковуваних податком мінімумів, а також арешту строком до 12 років.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
ЗА «ТЕЛЕФОННЕ ЗАМІНУВАННЯ»
Відповідальність за «телефонне замінування» об'єктів критичної інфраструктури, будівель органів влади, лікарень і шкіл, або якщо таке повідомлення призвело до тяжких наслідків передбачена ст. 259 КК України, диспозиція якої визначає, що покарання наступає за завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками. Карається позбавленням волі від чотирьох до восьми років з конфіскацією майна.
Правоохоронці нагадують, що неповнолітнім за неправдиві повідомлення про замінування передбачено також відповідальність. За подібні вчинки дітей до адміністративної відповідальності буде притягнуто їх батьків.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
ЗА ВЧИНЕННЯ ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ
За частиною 1 статті 258 Кримінального кодексу України - позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна або без такої.
За частиною 2 статті 258 Кримінального кодексу України щодо повторного вчинення терористичного акту або за попередньою змовою групою осіб, або якщо терористичний акт призвів до заподіяння значної майнової шкоди чи інших тяжких наслідків - позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна або без такої.
За частиною 3 статті 258 Кримінального кодексу України щодо загибелі людини - позбавлення волі на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.
Особа звільняється від кримінальної відповідальності за діяння, передбачене частиною 1 статті 258 Кримінального кодексу України в частині погрози вчинення терористичного акту, якщо вона до повідомлення їй про підозру у вчиненні нею злочину добровільно повідомила правоохоронний орган про цей злочин, сприяла його припиненню або розкриттю, у разі якщо внаслідок цього і вжитих заходів було відвернено небезпеку для життя чи здоров’я людини або заподіяння значної майнової шкоди чи настання інших тяжких наслідків, якщо в її діях немає складу іншого злочину

-
особи, які є родичами прямої лінії споріднення;
-
рідні брат і сестра, які мають одного або обох спільних батьків;
-
двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця.
-
усиновлювач та усиновлена ним дитина (шлюб між ними може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення). Також за рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним);
-
особи, які вже перебувають у шлюбі (жінка та чоловік мають право на повторний шлюб лише після припинення попереднього шлюбу).
-
найменуваня суду, до якого звертається особа;
-
контактні дані заявника/заявниці, місце проживання;
-
прохання до суду надати право на шлюб;
-
обґрунтування, що шлюб відповідає інтересам неповнолітнього заявника/заявниці з наведенням конкретних обставин, які свідчать на користь такого рішення.
-
заінтересованих осіб. Насамперед — це майбутній з подружжя та батьки або особи, що їх замінюють.
-
свідоцтво про народження заявника;
-
копія паспорта заявника;
-
будь-які документи, які підтверджують підстави надання права на шлюб : свідоцтво про народження дитини, довідка з медичного закладу про вагітність тощо;
-
квитанція про сплату судового збору (становить 0, 2 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб).
