Project news
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Новини

Правова платформа

Date: 22 жовтня 2020 о 12:28, Refreshed 30 серпня 2021 о 08:50
Author: admin 0. 1.

Запитуєте? Відповідаємо!

Коли настає

кримінальна відповідальність неповнолітніх?

За які види злочинів

настає кримінальна відповідальність?

Стаття 22. Вік, з якого може наставати кримінальна відповідальність

Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося шістнадцять років.

Особи, що вчинили злочини у віці від чотирнадцяти до шістнадцяти років, підлягають кримінальній відповідальності лише за умисне вбивство (статті 115-117), посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв'язку з діяльністю, пов'язаною з наданням правової допомоги, представника іноземної держави (статті 112348379400443), умисне тяжке тілесне ушкодження (стаття 121частина третя статей 345346350377398), умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження (стаття 122частина друга статей 345346350377398), диверсію (стаття 113), бандитизм (стаття 257), терористичний акт (стаття 258), захоплення заручників (статті 147 і 349), зґвалтування (стаття 152), сексуальне насильство (стаття 153), крадіжку (стаття 185частина перша статей 262308), грабіж (статті 186262308), розбій (стаття 187частина третя статей 262308), вимагання (статті 189262308), умисне знищення або пошкодження майна (частина друга статей 194347352378частини друга та третя статті 399), пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів (стаття 277), угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна (стаття 278), незаконне заволодіння транспортним засобом (частини другатретя статті 289), хуліганство (стаття 296).

З якого віку роботодавець

може приймати неповнолітнього на роботу?

Відповідно до ст. 188 КЗпП приймати на роботу без погодження з іншими особами можна працівників, які досягли 16 років. Прийняти на роботу 15-річного підлітка можна, додатково отримавши від одного з батьків (особи, яка їх замінює) письмову згоду. Також стаття 188 КЗпП допускає прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

Куди звернутися,

якщо порушуються трудові права неповнолітніх?

У випадку порушення трудового законодавства, в першу чергу варто звернутись до Державної служби України з питань праці (Держпраці) , а також на телефон гарячоїлінії – 0800213103

У чому полягають особливості

адміністративної відповідальності неповнолітніх?

Досить поширеним серед адміністративних правопорушень неповнолітніх є дрібне хуліганство

Дуже часто воно чиниться в стані алкогольного сп'яніння. За дрібне хуліганство законом передбачається адміністративний арешт - позбавлення волі до 15 діб або накладання штрафу.    Адміністративна відповідальність також наступає за пошкодження пам'яток історії та культури, а також за порушення правил охорони природи (наприклад, ловля риби в заборонених місцях). Адміністративна відповідальність також наступає за порушення правил пожежної безпеки (наприклад, паління в пожежнонебезпечних місцях).

Як захиститися від інтернет – шахраїв?

Якщо ви стали жертвою шахраїв в інтернеті, перше, що потрібно зробити – звернутися в поліцію. Зателефонуйте за номером 102 або вирушайте до найближчого відділку поліції.

Покарати інтернет шахрая в Україні можна за допомогою спеціального органу, який займається розслідуванням інтернет-злочинів. Це Департамент кіберполіції. Використовуючи новітні інформаційні технології, вони намагаються знайти афериста і передбачать покарання за дрібне шахрайство в інтернеті.

Департамент займається відстеженням хакерських атак; розслідуванням інтернет-шахрайства і іншим. Якщо інтернет магазин обдурив при покупці товарів, співробітники департаменту пояснять, як можна покарати шахраїв в інтернеті.

Не існує окремої статті за шахрайство в інтернеті кримінального кодексу України. Сучасні кіберзлочини потрапляють під 190 статтю КК України. Покарання за статтею за обман і розвод людей на гроші в інтернеті залежить від тяжкості злочину та інших обставин. Наприклад, зловмисник може бути засуджений до штрафу в розмірі до 50 неоподатковуваних податком мінімумів, а також арешту строком до 12 років.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

ЗА «ТЕЛЕФОННЕ ЗАМІНУВАННЯ»

Відповідальність за «телефонне замінування» об'єктів критичної інфраструктури, будівель органів влади, лікарень і шкіл, або якщо таке повідомлення призвело до тяжких наслідків передбачена ст. 259 КК України, диспозиція якої визначає, що покарання наступає за завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками. Карається позбавленням волі від чотирьох до восьми років з конфіскацією майна.

Правоохоронці нагадують, що неповнолітнім  за неправдиві повідомлення про замінування передбачено також відповідальність. За подібні вчинки дітей до адміністративної відповідальності буде притягнуто їх батьків.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

ЗА ВЧИНЕННЯ ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ

За частиною 1 статті 258 Кримінального кодексу України - позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна або без такої.

За частиною 2 статті 258 Кримінального кодексу України щодо повторного вчинення терористичного акту або за попередньою змовою групою осіб, або якщо терористичний акт призвів до заподіяння значної майнової шкоди чи інших тяжких наслідків - позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна або без такої.

За частиною 3 статті 258 Кримінального кодексу України щодо загибелі людини - позбавлення волі на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

Особа звільняється від кримінальної відповідальності за діяння, передбачене частиною 1 статті 258 Кримінального кодексу України в частині погрози вчинення терористичного акту, якщо вона до повідомлення їй про підозру у вчиненні нею злочину добровільно повідомила правоохоронний орган про цей злочин, сприяла його припиненню або розкриттю, у разі якщо внаслідок цього і вжитих заходів було відвернено небезпеку для життя чи здоров’я людини або заподіяння значної майнової шкоди чи настання інших тяжких наслідків, якщо в її діях немає складу іншого злочину

 

ХТО МАЄ ПРАВО НА ШЛЮБ?
Право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у 18 років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.
ЯКЩО ХТОСЬ ІЗ НАРЕЧЕНИХ — НЕПОВНОЛІТНІЙ?
Сім’я — це не просто штамп у паспорті. Це, насамперед, вміння жити разом, лояльно ставитися до помилок один одного, матеріально забезпечувати сім’ю. А для цього потрібно мати хоча б спеціальну освіту. Вважаю, що одружуватися доцільно вже у свідомому віці. Проте іноді буває так, що укласти шлюб потрібно ще до повноліття. Тоді слід отримати дозвіл на це у суді.
Законодавство передбачає, що суд може надати право на укладення шлюбу особі, яка досягла 16 років, якщо це відповідає її інтересам. Для цього слід звернутися із заявою до суду. Після реєстрації шлюбу дівчина та хлопець набувають повної цивільної дієздатності — як повнолітні. І навіть після розлучення до досягнення ними 18 років така дієздатність зберігається.
До слова, до уже згадуваних змін до Сімейного кодексу України, шлюбний вік дівчата могли зменшити до 14 років.
КОЛИ ОДРУЖИТИСЯ ХОЧУТЬ ДВОЄ НЕПОВНОЛІТНІХ
Якщо повноліття не досягли двоє наречених, котрі бажають укласти шлюб, то кожен з них повинен подати заяву про отримання дозволу на шлюб окремо від свого імені. Заяви реєструються окремо, буде окреме провадження, ймовірно, справи вестимуть різні судді — відповідно до системи автоматичного розподілу справ.
Не можуть бути у шлюбі між собою:
 • особи, які є родичами прямої лінії споріднення;
 • рідні брат і сестра, які мають одного або обох спільних батьків;
 • двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця.
 • усиновлювач та усиновлена ним дитина (шлюб між ними може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення). Також за рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним);
 • особи, які вже перебувають у шлюбі (жінка та чоловік мають право на повторний шлюб лише після припинення попереднього шлюбу).
ХТО ЗВЕРТАЄТЬСЯ З ЗАЯВОЮ ДО СУДУ
ПРО НАДАННЯ ПРАВА НА ШЛЮБ?
Заяву до суду подає особа, якій виповнилося 16 років та яка бажає укласти шлюб. Така заява подається особою за місцем проживання. До заяви подаються докази того, що ранній шлюб відповідає інтересам неповнолітнього. За статистикою у більшості випадків це вагітність майбутньої дружини, далі йдуть наявність спільної дитини та фактичне створення сім’ї без реєстрації шлюбу.
У заяві про надання права на шлюб зазначаються:
 • найменуваня суду, до якого звертається особа;
 • контактні дані заявника/заявниці, місце проживання;
 • прохання до суду надати право на шлюб;
 • обґрунтування, що шлюб відповідає інтересам неповнолітнього заявника/заявниці з наведенням конкретних обставин, які свідчать на користь такого рішення.
 • заінтересованих осіб. Насамперед — це майбутній з подружжя та батьки або особи, що їх замінюють.
До заяви додаються відповідні документи:
 • свідоцтво про народження заявника;
 • копія паспорта заявника;
 • будь-які документи, які підтверджують підстави надання права на шлюб : свідоцтво про народження дитини, довідка з медичного закладу про вагітність тощо;
 • квитанція про сплату судового збору (становить 0, 2 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб).
ЧИ ПОТРІБНА ЗГОДА БАТЬКІВ МАЙБУТНІХ НАРЕЧЕНИХ?
Для вирішення питання щодо зниження шлюбного віку не вимагається отримання згоди батьками неповнолітніх. Їх згода або, навпаки, заперечення проти реєстрації шлюбу їх неповнолітнім сином або донькою вирішального значення  не має. Проте їх позиція по даному питанню повинна бути з'ясована у судовому процесі. Думка батьків може сприяти встановленню дійсних обставин справи, з'ясуванню відповідності надання цього права інтересам неповнолітнього, оскільки ця відповідність – головний критерій задоволення заяви про надання права на шлюб.
ПРАВОВІ НАСЛІДКИ УКЛАДЕННЯ ШЛЮБУ ДЛЯ НЕПОВНОЛІТНІХ
Після реєстрації шлюбу неповнолітні набувають повної цивільної дієздатності як повнолітні. І навіть після розлучення до досягнення ними 18 років така дієздатність зберігається.
УМОВИ РЕЄСТРАЦІЯ ШЛЮБУ З НЕПОВНОЛІТНІМИ
Чинним законодавством України шлюб між чоловіком та жінкою може бути укладений за певних умов. Статтями 22-26, 28 Сімейного Кодексу України такими умовами, зокрема є: 1)добровільність, що полягає у виявленні взаємної згоди чоловіка та жінки на укладення шлюбу, висловленій ними особисто, у можливості особистого подання чоловіком та жінкою заяви до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їх вибором  2)одношлюбність, що полягає у відсутності одночасного перебування чоловіка та жінки в іншому зареєстрованому шлюбі. 3) відсутність перебування чоловіка та жінки між собою в родинних зв’язках прямої лінії споріднення, а в деяких випадках бокової лінії споріднення. Важливою умовою для реєстрації шлюбу, що визначено статтею 22 Сімейного Кодексу України, є досягнення на день реєстрації особами, які бажають зареєструвати шлюб, шлюбного віку - 18 років. Це той вік, по досягненню якого особа є повнолітньою, володіє повною цивільною дієздатністю і здатна, з огляду на досягнення інтелектуальної, психічної та фізичної зрілості приймати за своїм переконанням будь-які рішення. Однак, стаття 23 Сімейного Кодексу України, надає змогу неповнолітній особі, яка досягла 16 років, зареєструвати шлюб, за умови надання судом такій особі права на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає ї інтересам. Рішення суду в таких випадках є єдиною законною підставою такого шлюбу. Законодавство не містить чіткого переліку підстав для надання такого права неповнолітнім, але, як правило, такими є: фактичне спільне проживання пари, яка не досягла шлюбного віку, вагітність неповнолітньої.
ШЛЮБ — ПОСПІХУ НЕ ЛЮБИТЬ. Підхід до створення сім’ї має бути дуже вивіреним. Одруження — це не просто бути поряд з коханою людиною. У шлюбі народжуються діти, з’являється спільне майно. А через деякий час з’ясовується, що пара не зійшлася характерами, вирішують розлучатися. А судові процеси при розлученні лише зрідка бувають мирними. І коли дозвіл на реєстрацію шлюбу неповнолітнього/неповнолітньої приймається в інтересах тієї особи, яка подала заяву, то при розлученні доводиться враховувати інтереси всіх, а насамперед — дітей, які дуже страждають від того, що сім’ю зруйновано.
Comments:
Only authorized users can leave comments.