Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

Історія України

Дата: 25 лютого 2021 о 07:17, Оновлено 25 лютого 2021 о 07:34
Автор: admin 0. 1.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
ЩОДО ПІДГОТОВКИ ДО ДПА, ЗНО З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
Сучасна українська освіта розвивається в умовах глобальних цивілізаційних викликів, тому завдання та виміри її якості мають бути переосмислені, переоцінені та зорієнтовані на розвиток особистості, здатної на відповіді, адекватні викликам часу. Освіта має формувати самостійну, самодостатню  особистість, здатну проектувати своє майбутнє. Отже, центральною фігурою в модернізації освіти, реформуванні освітнього процесу має стати вчитель, учитель-лідер як педагог нової формації, для якого характерні:
– високий рівень моральної свідомості, загальної культури;
– постійний пошук оптимальних педагогічних рішень (самоосвіта);
– творчий стиль мислення, творча, розвинена уява;
– здатність бачити проблему;
– прагнення досягти ефективного результату.
Підготовка до ДПА/ЗНО з історії України здійснюється відповідно до навчальних програм для загальноосвітніх навчальних закладів (10-11 класи) з історії України, наказу МОН від 26.06.2018 р. №696  «Програма зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання з Історії України, здобутих на основі повної загальної середньої освіти».   
Показником ефективності освіти є рівень опанування учнями навчального матеріалу, набуття ними соціального досвіду, оволодіння теоретичними й практичними знаннями, навичками, уміннями. Метою ДПА у вигляді ЗНО є з’ясування рівня сформованості історичної компетентності кожного учня, що передбачає визначення структури засвоєних знань, умінь і з’ясування рівня оперування ними. Завдання охоплюють стрижневі лінії змісту курсу історії України ХХ століття, найважливіші навчальні знання (дати, факти, поняття, теоретичні положення тощо) та рівень оволодіння предметними вміннями.
Тому, під час вивчення предмету «Історії України»  для студентів І та ІІ курсів використовуються різні методики та тестові технології, спрямовані на формування просторової та хронологічної компетентності. Рекомендується використовувати тестові технології у три етапи:
теоретична й практична підготовка студентів до проведення тестування;
організація тестування;
– аналіз і корекція результатів.
Тестові завдання мають на меті перевірити такі знання і уміння студентів:
  • вказувати історичні дати, хронологічні межі, періоди важливих подій і процесів, понять, місця подій, обставини, учасників, результати подій, пам’ятки культури.
  • визначати хронологічні межі соціально-економічних і політичних подій, їх послідовність і синхронність, встановлювати відповідність між явищами, процесами, подіями та періодами, епохами.
  • локалізувати історико-географічні об’єкти та історичні факти на карті;
  • розпізнавати та зазначати хід, зовнішні ознаки подій, пам’ятки культури різних епох;
  • характеризувати істотні риси, складові, етапи, віхи подій, явищ і процесів минулого, діяльність видатних історичних постатей;
  • встановлювати відповідність між одиночними фактами і типовими загальними явищами, групувати факти за вказаною ознакою;
  • розпізнавати найдавніші історико-культурні пам’ятки, описувати їх, визначати архітектурно-стильові та мистецько-стильові відмінності пам’яток різних періодів історії України;
  • визначати найважливіші зміни, що відбуваються в житті людства, значення найважливіших подій в історії України;
  • встановлювати причини і наслідки подій і явищ, оцінювати їхнє значення;
  • давати визначення історичних понять і термінів, пояснювати їх і доречно вживати;
  • працювати з історичними документами різного змісту.
Даючи тест, треба враховувати, що запропоновані завдання мають бути різноманітними за змістом і формою.  Звертаємо увагу на історичні персоналії  названі в програмі ЗНО з історії України. Студенти повинні вміти розпізнавати за портретними рисами (автентичними пам’ятками – фотографіями тощо) історичних осіб, характеризувати діяльність цих людей, встановлювати відповідність між їх діяльністю та певними політичними силами чи обставинами, історичною епохою, оцінювати їх вплив на хід історичних подій.
Окрім того, студенти мають називати, визначати, оперувати поняттями та термінами, зазначеними у програмі ЗНО, встановлювати відповідність з епохою, діяльністю певних політичних сил чи історичних діячів тощо.
Серед інших візуальних джерел, що використовуються у завданнях ЗНО з історії України, є карикатура. Історична цінність карикатур полягає в тому, що вони дозволяють отримати уявлення про думки та настрої людей у певний час. Карикатури коротко подають або узагальнюють суть проблеми. на правила інтерпретації та аналізу карикатури.
Невід’ємною складовою програми ЗНО з історії України є перелік пам’яток архітектури та образотворчого мистецтва, обов’язкових для розпізнавання абітурієнтами.
Обираючи літературу для підготовки до ЗНО, звертаємо  увагу:
– на наявність грифів, які засвідчують, що те чи інше видання рекомендовано до використання Міністерством освіти і науки України, Українським центром оцінювання якості освіти;
– на рік видання (перевидання) посібника;
– на те, за специфікацією якого року укладені тренувальні вправи.
Отже, в ході підготовки студентів до ДПА у вигляді ЗНО, ми акцентуємо свою увагу на підручники та посібники, за якими можна ґрунтовно підготуватися до тестування, а також на  різноманітному тестуванні для успішної здачі ЗНО.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
ДЛЯ РОБОТИ З ІСТОРИЧНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ
Концепція модернізації сучасної української освіти передбачає підготовку кваліфікованих, компетентних фахівців на рівні світових стандартів, соціально й професійно мобільних, конкурентоспроможних на вітчизняному, європейському світовому ринках праці.
Як свідчить міжнародна практика сучасний фахівець у будь-якій сфері діяльності ефективно реалізує свої професійні здібності лише за умов засвоєння ним загальнолюдських гуманітарних цінностей, що формувалися попередніми поколіннями протягом століть. Особливу роль у цьому відношенні мають дисципліни гуманітарного циклу, які в ДВНЗ «Тернопільський коледж харчових технологій і торгівлі» викладаються студентам усіх курсів, сприяють гуманізації освіти, подоланню вузькофахового мислення майбутніх технологів, товарознавців, готельєрів.
Однією з провідних гуманітарних дисциплін в коледжі є курс “Історія України”, в якому висвітлюються основні етапи історичного шляху українського народу ХХ-ХХІ ст. Викладання цього курсу сприяє розвитку у студентської молоді почуття патріотизму, формує глибокі морально-етичні переконання, допомагає самостійно орієнтуватися в суспільно-політичному житті й оцінювати історичні події та явища, що відбуваються в Україні та за її межами.
Важлива роль в оволодінні студентами знаннями з курсу “Історії України” належить роботі з історичними джерелами. Актуальність цієї проблеми можна окреслити такими фактами:
  • Щороку кількість питань з історичними джерелами на зовнішньому незалежному оцінюванні (ЗНО) з історії України зростає;
  • Списку обов’язкових джерел для вивчення програми ЗНО не має;
  • Вивчити всі джерела неможливо, бо їх мільйони;
  • Мета завдань з історичними джерелами – перевірити вміння студентів працювати з ними.
Тому, перед тим, як вирішувати завдання з історичними джерелами, потрібно, прочитавши документ, дати відповіді на такі питання:
  1. Чи відомо, хто автор документа?
  2. Про яку історичну подію чи явище розповідається в документі?
  3. Чи відома нам дата складання документу?
  4. Чи має документ конкретного адресата?
Після цього, можна виконувати безпосередньо саме завдання, дотримуючись певного алгоритму дій.
По-перше, уважно прочитавши умову завдання, визначаємо, власне, що слід з’ясувати або встановити на основі тексту історичного джерела.
По-друге, після читання документу і ділення на його на окремі частини, знаходимо важливу для виконання завдання інформацію (слова, словосполучення, дати, якщо вони є, імена), яка може локалізувати події, явища, або процес у часі і просторі, та відповідно, з’ясувати, зазначену в умові завдання проблему.
По-третє, визначаємо основну думку джерела.
По-четверте, узагальнивши все, обираємо правильну відповідь.
Отже, користуючись вище згаданими правилами та алгоритмами роботи з історичними джерелами студенти можуть з легкістю виконувати завдання, що містять безпосередньо документи того чи іншого періоду історії України. Особливо актуальними для нас виступають історичні документи, що стосуються історії українського народу ХХ-ХХІ століття і виносяться на ЗНО. Для отримання більш ефективних результатів роботи студентів з історичними документами, проводяться тести, в яких містяться завдання з історичними джерелами. Наприклад (правильні відповіді виділенні жирним шрифтом):
1. Прочитайте уривок з документа і вкажіть його назву: «В основу облаштування областей Півдня Росії і буде покладено начало самоуправління та децентралізації при дотриманні поваги до життєвих особливостей місцевого побуту. Оголошуючи державною мовою на всіх просторах Росії мову російську, вважаю зовсім недопустимим і забороняю переслідування малоросійської мови. Кожний може говорити в суді по-малоросійськи. Приватні школи, які утримуються на місцеві кошти, можуть вести викладання на якій завгодно мові...»
А)Декларація Директорії УНР
Б)Конституція УСРР
В)відозва А. Денікіна «До населення Малоросії»
Г)Грамота П. Скоропадського «До всього українського народу»
2. Яке явище періоду боротьби за збереження державної незалежності України (1918—1920 рр.) описано в уривку джерела? Революційна стихія селянства, на яку лідери Директорії спирались, почала виходити з-під їхнього контролю. Реальна влада на місцях належала не міфічним «трудовим радам», як це планувалося Трудовим конгресом, а виборним місцевим «батькам» і підпорядкованим їм озброєним загонам. В атмосфері наростаючого безладу саме такі загони й «правили бал», вдаючись до масових погромів, насамперед, проти єврейського населення.
А)анархізм
Б) петлюрівщина
В)антисемітизм 
Г)отаманщина
3. Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання. «Експропріація непродуктивних класів, анулювання боргів, зосередження доходів від промисловості, держторгівлі (внутрішньої і зовнішньої) і всієї кредитної системи в руках держави і т. ін. – самі по собі дають можливість такого нагромадження всередині країни, яке забезпечує необхідний для соціалістичного будівництва темп розвитку індустрії». В уривку вказано на
А)причини індустріалізації  
Б)джерела індустріалізації 
В)наслідки індустріалізації  
Г)етапи індустріалізації 
4. Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання. «Розміри допомоги, яку одержує населення голодуючих губерній України через державні органи, не перевищує 7,5% задоволення всього голодуючого населення. Допомога, здійснювана закордонними комісіями та приватними організаціями, досягне у майбутньому 8% потреб…» Цитовану доповідну записку створено в роки
А) «воєнного комунізму» 
Б)НЕП  
В)форсованої індустріалізації 
Г)суцільної колективізації
5. Уривок з історичного джерела «Улітку1946 р. потік сільського населення з центральних і південних областей у західні області України не зменшився. У червні органами транспортної міліції УРСР було знято з товарних поїздів 62 400 осіб, а за дві останні декади липня – 97 633 особи…» доречно використовувати, характеризуючи? 
А)масштаби повоєнного голоду 
Б)проведення операції «Вісла»
В)причини голоду
Г)мета операції «Вісла»  
6. Укажіть період, до якого належить прийняття Закону, уривок з якого наведено. «…Визнати за необхідне реорганізувати машинно-тракторні станції в ремонтно-технічні станції. Трактори, комбайни та інші сільськогосподарські машини, що належали машинно-тракторним станціям, продавати колгоспам…Колгоспам, які не мають можливості відразу оплатити куплені ними трактори і машини, надавати розстрочку…» 
А)відбудова 
Б) «відлига»  
В)застій 
Г)перебудова
7. Прочитайте уривок із книги М. Горбачова «Життя і реформи» та виконайте завдання. «Реформа була свого часу досить сміливою, перш за все в плані розширення самостійності підприємств і товарно-грошових відносин між ними. Добре пам’ятаю, яке пожвавлення вона викликала в суспільстві, які породила надії, надавши позитивний вплив на розвиток економіки у восьмій п’ятирічці, мабуть, найбільш успішний у післявоєнні роки». Описана реформа проводилася під керівництвом
А)М. Хрущова 
Б)П. Шелеста 
В)М. Підгорного 
Г)О. Косигіна
8. Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання. «У зараженому радіацією Чорнобилі влаштували «показушні» весілля, фальшиві гулянки, паради. У дні всенародної жалоби було влаштовано першотравневу демонстрацію на Хрещатику в Києві, де оголені діти, нічого не підозрюючи, танцювали перед трибунами, потішаючи тих, котрі знали – зобов’язані були знати! – весь трагізм ситуації, що склалася…» Зазначені вище заходи проводилися партійно-радянським керівництвом з метою:
А)продемонструвати світові єдність Комуністичної партії України та народу в умовах надзвичайної ситуації 
Б)засвідчити непохитність радянської традиції святкування Міжнародного дня солідарності трудящих за будь-яких обставин 
В)приховати факт вибуху ядерного реактора та реальні масштаби й наслідки техногенної катастрофи 
Г)переконати радянське суспільство в безпечності використання атомної енергії в мирних цілях.
9. Прочитайте уривок статті з «Економічної газети» (1992) і позначте явище, про яке йде мова: «За мінімальну заробітну плату можна купити лише 7 кг м’яса, або 3 кг сиру, або 70 кг картоплі, тоді як півроку тому її було достатньо, щоб купити 18 кг м’яса, або 23 кг сиру, або 255 кг картоплі».
А)грошова емісія 
Б)грошова інфляція 
В)лібералізація цін 
Г)бюджетний дефіцит
10. «Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов’язання згідно з принципами Заключного Акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі (НБСЄ) поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України.., (а також) підтверджують зобов’язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об’єднаних націй…». Хто з Президентів України поставив підпис піж документом, уривок із якого наведено?
А)Л. Кравчук 
Б)Л. Кучма 
В)В. Ющенко 
Г)В. Янукович
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
  1. Історія України: методичні рекомендації https://studfile.net/preview/5015651/
  2. Методичні рекомендації з дисципліни «Історія України» для студентів https://studopedia.su/16_142146_metodichni-rekomendatsii-do-seminarskih-zanyat.html
  3. Підготовка до ЗНО з історії України http://lv.testportal.gov.ua:82/traneeHistory/edusite/index.html
  4. Тести ЗНО онлайн з історії України https://zno.osvita.ua/ukraine-history/

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.