КОРИСНІ РЕЧІ СВОЇМИ РУКАМИ
Чергове засідання гуртка «Здоров’я через призму хімії» було спрямоване на підвищення у студентів екологічної культури, на виховання дбайливого ставлення до навколишнього середовища.
Тема заняття «Корисні речі своїми руками» була оголошена гуртківцям попередньо, обговорено питання використання побутових відходів та запропоновано виготовити речі з них.
Оскільки нині ми живемо у надзвичайно складний період, період глобальної екологічної кризи і початку організації у глобальному масштабі зусиль для її нейтралізації та ліквідації, то одним із головних напрямів людської діяльності має бути розробка і ефективне впровадження нових технологій переробки відходів (особливо синтетичних – поліетиленів, пластмас, поліхлорвінілів, поверхнево-активних речовин та ін.). Перше місце у світі з використання пластмас посідає Швейцарія - до 180 кг на одного жителя. Через ці обставини у Женеві побудовано завод з переробки поліетилену на гранули, які потім додають в асфальт з метою покращення його якості.
Щороку в містах світу утворюється понад 500 млн т твердих побутових відходів, більшу їх кількість (65%) захоронюють на спеціальних полігонах і звалищах, які дуже забруднюють довкілля різними токсичними речовинами. В житловій забудові та на територіях міських населених пунктів України щороку накопичується більше 40 млн м3 побутового сміття. Воно знешкоджується на 660 міських звалищах та полігонах і на сміттєспалювальних заводах у Києві, Дніпрі, Харкові, Севастополі.
Одним із довговічних забрудників довкілля є пластмаси (процес природного розкладання триває понад 100 років). Саме це спонукає проведення досліджень щодо розробки пластмас, які розкладаються біологічним щляхом. Одна бельгійська фірма розпочала виробництво пакетів з поліетилену і пластмас із додаванням окисника, каталізатора та 6% кукурудзяного крохмалю. Опинившись в землі крохмаль руйнується грунтовими бактеріями, а в результаті реакції окиснення за участю солей металів, що містяться в грунті , утворюються пероксиди, саме вони протягом двох-трьох років перетворюють пластмаси на вуглець і воду. Нині проводяться роботи з виготовлення пластмас, які містять 50% кукурудзяного крохмалю. І взагалі, у світі йде тенденція до зменшення виробництва синтетичної тари і перехід на упаковки, які може переробляти природа.
Студенти поділилися своїм досвідом розподілу побутових відходів та запропонували своє бачення їх повторного використання. Гуртківці виготовляли із пластикових пляшок та інших матеріалів-відходів шкатулки, різні композиції, коралі, прикраси, іграшки та гірлянди для ялинки і ін. Зібралась чимала колекція, яка буде поповнюватись.
Задоволені і натхненні гуртківці вступають у Новий рік.
З прийдешнім усіх! Будьте здорові!