МАЙСТЕРКА З ВИПІКАННЯ ТА ДЕКОРУВАННЯ ВЕЛИКОДНЬОЇ ПАСКИ
Кожна нація, кожен народ має свої звичаї і традиції, які формуються протягом багатьох століть. Традиції українців цікаві і багатогранні, освячені віками. Тому дуже важливо, щоб вони вивчалися, зберігалися та примножувалися молодим поколінням.
Сьогодні, як ніколи, коли Україна більше двох років протистоїть ворогу, на часі підтримка патріотичного духу дітей (особливо тих, хто вимушено залишив рідні домівки, тих, чиї батьки на полі бою боронять рідну землю від ворога) та спільної віри в Перемогу України, відродження вікових звичаїв і традицій, популяризація сімейних цінностей.
Вже зовсім скоро, 5 травня, православні українці святкуватимуть Великдень, одне з найбільших та найвеличніших свят, найпопулярнішою традицією якого є випікання великодньої прикраси святкового столу – запашної паски.
Тому напередодні свята в рамках реалізації проєкту «Майже дорослі» (Карітас Тернопіль) за підтримки студентської ради коледжу, завідувачки технологічного відділення Ірини Пиріг, викладачок спецдисциплін Юлії Дмитришин, Ольги Мучинської відбувся неймовірний майстер-клас для дітей військовослужбовців і з внутрішньопереміщених сімей з випікання і декорування великодньої здоби.
Викладачки та студентки Світлана Матіяш, Аліна Прачук поділилися з присутніми рецептами та справжньою магією випікання пасок. Цікавим і захоплюючим був процес виготовлення білкової глазурі та прикрас для їх декору. Майбутні кондитери демонстрували як українські традиції поєднуються з сучасними технологіями на прикладі приготування молекулярного моху для оздоблення пасок. Підлітки мали можливість самостійно відтворити цей процес.
У кінцевому результаті запашні здоби вийшли смачні, красиві та патріотичні. Оригінальні паски діти понесли у свої домівки, де на Великдень вони будуть особливою окрасою святкового столу.
А збереження, вшанування і примноження давніх звичаїв і традицій – це те, на чому сьогодні тримається українська державність.
Бажаємо всім у прийдешній Великдень
миру, добра та смачної паски!
Завідувачка відділення Ірина Пиріг