ЗА ДВА РОКИ ВІЙНИ – БІЛЬШЕ 16 – ти тонн СВІЖОЇ ДОМАШНЬОЇ ЗДОБИ ДЛЯ ЗАХИСНИКІВ
10 років російсько-української війни! 10 років болю, горя, смутку і величезних людських втрат! 2 роки повномасштабного вторгнення агресора на рідну землю.
Війна болить кожного! І кожен намагається зробити свій посильний внесок, аби наблизити день Перемоги над ворогом.
У вільний від занять час у навчальних лабораторіях коледжу щотижня, починаючи з перших днів війни, кипить робота та відчутно приємний і ніжний аромат кондитерської випічки, кориці, цукатів, цукру, ванілі.
На декількох локаціях готуються різні види печива: шоколадне, медове, імбирне, зернове, рогалики, тертий пиріг, тістечка з горіхами, родзинками тощо.
Одні місять тісто, інші – формують вироби, ще інші – формують пакунки зі смаколиками.
Дружня команда викладачів і студентів вже стали професіоналами у випіканні домашньої здоби. За дворічну «солодку» волонтерську діяльність випекли і відправили на фронт більше 16 тонн свіжого хрумкого печива, булочок.
У кожному пакунку – частинка дому, рідної хати, велика любов та вдячність, прояв турботи і підтримки, щира молитва за кожного захисника та захисницю, хто вибиває окупанта з рідної землі.
Крім печива на фронт, з ініціативи лідерів студентського самоврядування, щотижня печуть булочки та пиріжки для воїнів ЗСУ, які проходять реабілітацію в лікарнях міста.
Із закупівлею продуктів не виникає ніяких проблем. Продукти для приготування домашньої здоби приносять викладачі та студенти коледжу, волонтери, мер міста Сергій Надал.
Військові, які отримують печиво, завжди надсилають фотозвіти зі словами вдячності.
Юні кондитери та досвідчені професіонали вже сьогодні починають готуватися до Великодня. І дуже скоро випікатимуть паски та формуватимуть святкові кошики, наповнені ковбаскою, хроном…..
Та найбільше мріють про той день, коли можна буде спекти печиво Перемоги.
Сьогодні ми на ще один крок ближче до миру та Перемоги!
Ми обов’язково переможемо!
Тримаємо стрій!
Дякуємо ЗСУ! Слава Україні!
Заступник директора з виховної роботи Стефанія Грицишин