УРОК ПАМ’ЯТІ «НЕДОПИСАНІ СПОВІДІ»

Дата: 28 листопада 2022 о 00:00

У четверту суботу листопада ми вшановуємо пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 рр. і масових штучних голодів 1921-1923 рр. і 1946-1947 рр.  Цьогоріч вшанування жертв сталінського геноциду відбувається  в умовах повномасштабної війни Росії проти України. У нинішній війні Росія знову переслідує ту саму мету, що і під час  Голодомору 1932-1933 рр. – знищення української ідентичності та української нації.  Сталін у ХХ ст. та Путін у ХХІ ст. зробили вибір на користь геноцидів, бо інші методи упокорення українського народу не спрацювали.
Студенти груп 1-ХТ-ВХК-5/9 та 1- ГРС-5/9 підготували розповіді – спогади живих свідків геноциду. Класний керівник Галина Гаврилюк звернула увагу на те, що Західна Україна не потерпіла від Голодомору 1932-1933 рр. Тут більше памятають голод і політичні репресії над народом у 1946 році. Але і у нас на Тернопільщині жили свідки того страшного голодного лихоліття. Про пережите ними самими і почуте від батьків і старших братів і сестер вони розповіли своїм дітям, онукам, родичам, знайомим. Ці розповіді - достовірне джерело правди про голодомор. І кожна історія – це недописана сповідь.
Як виживали  люди, наші земляки читаємо в книзі памяті «Чорна тінь голодомору 1932-1933 років над Тернопіллям». Після перегляду відео студенти зауважили, що то був страшний голод. Їли кропиву, суп з лободи, гнилі картоплини. А навесні – цвіт акації, на травичці паслися, вискубували кульбабу. Люди вимирали, як мухи. То була мученицька смерть, спланована сталінським режимом. За різними підрахунками голод 1932-1933 років забрав близько 9 млн. життів.
Дарія Голда детально переповіла історію свідка цих страшних подій Ганни Слободян з Чернігівщини. Діана Калуш розповіла про спогади Василини Яровенко з Вінничини. Вона підсумувала, що основною стратегічною причиною цього голоду була імперська політика винищення українського народу.
Студенти вшанували пам'ять жертв голодоморів хвилиною мовчання.
Класний керівник зауважила, що покоління ХХІ ст. має чітко усвідомлювати масштаби втрат, що поніс народ України, адже саме йому доведеться робити висновки на майбутнє. Ми повинні донести до світу , що штучні голодомори радянської епохи були нашим українським Голокостом. А також закликала студентів доєднатися 26 листопада до акції «Запали свічку памяті». І разом з українцями в усьому світі ми нагадаємо міжнародній спільноті і про сьогоднішній геноцид проти українців. Тому ми маємо докласти всіх зусиль, щоб у майбутньому житті українського народу це ніколи не повторилося.